Kuhinjski uređaji koji će vam pomoći da se hranite zdravije

kuhinja

U doba kada polovinu dana provodimo na poslu, te se trudimo izbalansirati karijeru i obitelj, ponekad nam se može učiniti da je “nemoguće” ili da nemamo vremena hraniti se zdravo. Sjeckanje povrća, cijeđenje sokova od svježeg voća, kuhanje… uz sve svakodnevne obaveze može se učiniti previše zahtjevnima.

No, ono što je velika prednost našeg modernog doba jesu električni uređaji, koji nam uistinu mogu pomoći da se hranimo zdravije, tako što nam mogu uštedjeti puno vremena za pripremu jela, učiniti proces kuhanja jednostavnijim, te nam dati poletnost i entuzijazam za kuhanje i omogućiti pripremu nekih super-zdravih specijaliteta (poput zelenih smoothija ili bademovog mlijeka).

U nastavku vam donosimo uređaje koji bi se svakako trebali naći u vašoj kuhinji.

Blender

Blender je multi-namjenski uređaj u kojem možete za samo nekoliko minuta  napraviti domaći i zdravi voćni jogurt, zeleni ili voćni smoothie, bademovo mlijeko, domaći maslac (lista je podugačka). Ukoliko nemate blender, obavezno si nabavite jedan: nećete se pokajati! Ukoliko imate blender, napravite domaće bademovo mlijeko (video-recept možete pronaći ovdje) ili zdravi smoothie (recepte za ukusne smoothije možete pronaći u našem smoothie-kutku).

Električna cjediljka za citrusno voće

Ručno cijeđenje limuna i narandža zahtijeva mnogo strpljenja, vremena i energije za čašu soka od citrusa. S električnom cjediljkom za citruse, možete napraviti svježe iscijeđen sok od citrusa za desetak sekundi!

Dehidrator

U dehidratoru možete osušiti jagode ili maline, koje možete tijekom ostatka godine dodavati u palačinke, kolače, žitarice za doručak, voćne salate… U dehidratoru možete napraviti i domaći čips od jabuka, ananasa ili osušiti kriške tikvica, koje možete jesti kao zdravi snack tijekom zimskih dana, osušiti kriške rajčica, napraviti čips od prokulica… Investicija u dobar dehidrator se svakako isplati. Pročitajte više o prednostima dehidratora u kuhinji ovdje.

Električni mlin

U električnom mlinu možete vrlo lako samljeti lanene (i druge) sjemenke, bademe i drugo orašasto voće, napraviti razne vrste sosova ili namaza (poput hummusa ili namaza od datula), kao i biljne maslace od badema ili lješnjaka, te je svakako vrlo poželjan u svakoj kuhinji.

Pekač kruha

U pekaču kruha možete napraviti domaći kruh sasvim jednostavno. Sve što je potrebno je ubaciti sastojke za kruh u pekač i programirati ga na željeno vrijeme: kompletan proces miješanja tijesta i pečenja kruha aparat će odraditi sam.

Kada je kruh gotov, pekač će vas obavijestiti alarmom. Kada pravite domaći kruh, možete odabrati sami sastojke za njega i napraviti zdraviju verziju istoga (dodati raženo ili drugo integralno brašno, mnogo sjemenki, mekinje, pa čak i okuse po želji, poput češnjaka, začinskog bilja, maslina, ili sušeno voće poput grožđica i brusnica). Cool, zar ne?

Sjeckalica za povrće

Sjeckalica za povrće može vam uvelike olakšati pripremu juha, salata, te jela od povrća. Odlična je za sjeckanje luka, krumpira i drugog korjenastog povrća (cikla, mrkva…). 

Aparat za pravljenje sendviča

U aparatu za pravljenje sendviča možete napravite super-ukusne, zdrave sendviče (od biljnih namaza, kuhanog krumpira, sira, povrća…). Ovaj aparat posebno je koristan ako imate djecu koja vole sendviče. 🙂

Svi navedeni uređaji (osim dehidratora i pekača kruha) su relativno jeftini i mogu se nabaviti u svakom bolje opremljenom super-marketu, a vrijedni su investicije: dugoročno će vam uštedjeti mnogo vremena, te vam pomoći u vašoj misiji da pripremate zdravu hranu za vas i vašu obitelj. 

Članak objavljen:

Saznajte više o zdravoj prehrani u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4 / 5   1

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu